Переваги вугільного гриля
Вугільний гриль нагрівається та функціонує за принципом звичайного мангалу - завдяки розпеченому вугіллю, що дає жар. Однак, на відміну від мангала, такий пристрій має кришку, завдяки якій можна:
- готувати їжу в будь-яку погоду;
- використовувати деякі грилі в якості печі;
- коптити продукти;
- зберігати високу температуру протягом багатьох годин та економити вугілля;
- рівномірно й швидко прожарити будь-які страви.
Грилі, крім вугільних, бувають ще електричні та газові. Вугільний гриль, на відміну від електричного, не вимагає підключення до мережі живлення, а значить, його зручно використовувати де завгодно. Що стосується газового аналога, вугільний гриль значно компактніше, бо не потребує паливних балонів.
Газовий гриль простий в підготовці: досить декілька хвилин для того, щоб пристрій був готове до смаження будь-яких страв, тоді як вугілля вимагає розпалу й прогріву протягом 20-25 хвилин. Головна перевага газового гриля - неповторний запах димку у їжі, приготовленої на такому вогні.
При виборі вугільного гриля неможливо порадити щось конкретне - необхідно вибирати індивідуально, спираючись на наступні параметри:
- Розмір. Це першочерговий критерій при виборі вугільного гриля - важливо заздалегідь продумати, який обсяг їжі ви плануєте готувати та в якому місці його встановлювати.
- Тепловий режим. При приготуванні різних страв потрібна й різна температура, яка змінюється шляхом регулювання припливу повітря. Тепловідбиваюча кришка - вагомий плюс в цьому питанні.
- Зручність при запалюванні. Вельми важливо, щоб у гриля був легкий доступ до місткості для вугілля і регульована подача повітря для зручного розпалювання. Для додаткової зручності краще використовувати спеціальні брикети для розпалювання.
- Матеріали котла і решітки. Найпопулярніші вугільні грилі - сталеві та керамічні. Керамічні тримають тепло краще, ніж металеві. Грати в грилях виготовляють зі сталі та чавуну.
- Витрата та вид палива. Кількість необхідного палива визначається, перш за все, типом гриля, його формою та розміром. Також важливо правильно вибрати та марку самого вугілля: якщо один вид горить швидко, то інший - набагато довше і дає більше жару.
- Режими приготування. Сучасні вугільні грилі, крім стандартної функції гриля, мають функції та мангала, і тандира, і навіть вока. Чим більше режимів у пристрої, тим ширше його можливості в приготуванні різних страв.
- Простота догляду. Як і будь-який прилад приготування їжі, гриль необхідно утримувати в чистоті, тому вибирайте моделі, які легко буде мити та очищати.
- Виробник. Завжди вибирайте відомий бренд - це гарантія багаторічного досвіду у виробництві та експлуатації грилів, міцності та довговічності продукції.